Nadané dieťa a jeho bublina sebapoznania

Autor: Katarína Sabolová | 22.2.2017 o 12:40 | (upravené 2.3.2017 o 21:27) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  11859x

Poznanie vlastnej hodnoty a samotná dôvera v ňu je pre nás všetkých kotvou, ktorá nás chráni a pomáha čeliť životným výzvam a skúškam.  

Dobrý pocit zo seba samého dáva dieťatu predpoklad pre úspech na ktoromkoľvek poli. V škole, doma, v učení a skúšaní nových vecí, vo vzťahoch, v nadväzovaní nových priateľstiev, či v spôsobe, ako prijať chybu alebo porážku. My sa však so sebapoznaním nerodíme. My sebapoznanie rozvíjame. Vedci dokázali, že úplne prvé povedomie o sebe, vizuálne, sa začína objavovať okolo jedného roku veku. Lewis, Sullivan, Stanger, a Weiss naznačujú, že sebauvedomenie v sebe zahŕňa aj prejavovanie emócii, ako aj schopnosť premýšľať o sebe vo vzťahu k iným ľuďom(1). Ako je na tom naše dieťa?

Skúsme ho vyzvať, aby nakreslilo na A4 papier kruh - bublinu. Usmernime ho, aby do vnútra bubliny napísalo všetky svoje najlepšie kvality, silné miesta, v čom je dobré, na čo je hrdé a čo sa mu podarilo. Má dobrú pämäť a ľahko sa učí? Je kreatívne a napísalo svoju prvú poviedku? Je fyzicky zdatné a vyniká v gymnastike?  Rozpráva plynule 2 svetovými jazykmi, hrá na klavír či flautu? Minulý týždeň dalo 3 góly na futbalovom zápase? Následne, nech do bubliny dopíše ľudí, ktorí ho podporujú, majú ho radi a veria mu. Na vonkajšiu stranu bubliny nech napíše, kto alebo čo mu ubližuje, raní ho, alebo na neho neprimerane tlačí. Nakoniec si dieťa môže bublinu aj vyfarbiť. Jasné a svetlé farby vo vnútri a pochmúrne farby okolo.  

Bublina nafúknutá? Vedelo dieťa vymenovať svoje prednosti a úspechy?  Išlo mu to ľahlo alebo ťažšie? Spomenulo si na seba? Ak áno, je vo vnútri alebo mimo svojej bubliny? Je tam aj tam, alebo na papieri chýba?  Moje emočne gramotné 9-ročné dieťa na vojnkajšiu stranu bubliny zaznačilo “moja frustrácia”. To sedí. Keď si spomeniem na jeho očakávania, že všetko musí byť dokonalé, alebo že všetko príde samo a bez námahy … a navyše je na seba príliš prísne. Ako pri vyrezávaní tekvice na Halloween, ktorú rezalo prvýkrát a zarezalo mimo predkreslenej čiary. Očakávalo však, že výsledok bude perfektný. Jeho 30 minút nepohody, búchanie päsťou po hlave, nadávanie na seba, plač, krik… Nakoniec tekvica svietila počas Halloweenskej noci a dieťa bolo s výsledkom spokojné.  Čo sa však stalo s jeho krehkou bublinou počas pol hodinového amoku? 

Slovník cudzích slov definuje perfekcionizmus ako túžbu byť dokolalý, úplný. Perfekcionizmus je jednou z charakteristík aj u nadaných detí (2). Rodičia týchto detí majú často obavy, že oni zapríčiňujú ich perfekcionizmus. Nemusí to tak byť. Niektoré deti už vo veľmi rannom veku vykazujú sklon porovnávať seba samých voči vlastným vysokým očakávaniam a nazývajú sa „self-oriented“ (na seba orientovaní) perfekcionisti (3).  U týchto detí, sa perfekcionizmus javí ako vrodený temperament, aj keď môžu prispievať aj iné factory (4). Z vlastných skúsenosti pozorujem tento typ a prejavuje sa predovšetkým vysokými požiadavkami na seba, nereálnymi očakávaniami, netoleranciou vlastných chýb, sebakritikou, negatívnym sebahodnotením, náhlou stratou pocitu šťastia, či strachom robiť chyby alebo sebaobviňovaním. Následkom je niekedy aj úplná rezignácia “nič nepokazím, keď nič neurobím”.

Vráťme sa k bubline. Kde sa nachádza Vaše dieťa? Je vo vnútri? Gratulujem. Čo funguje u Vás doma, že sa má sa rado a je samo sebe priateľom? Je mimo bubliny? Pozorujme, kedy si dieťa prestáva veriť a mať dôveru v seba samého. Nespomenulo si na seba? Pomôžme mu stretnúť sa so sebou a vytvoriť si k sebe pekný vzťah. Pomôžme nášmu dieťatu spoznať sa, aby mohlo zakotviť na rozbúrenom mori. A vždy, keď bude cítiť, že niekto alebo niečo sa pokúša prasknúť jeho bublinu, aj keď je to ono samé, nech sa 3 krát pomaly a hlboko nadýchne a spomenie si na svoju bublinu. Nech si spomenie na všetky svoje kvality a na všetkých ľudí, ktorí ho majú radi, na ktorých sa môže spoľahnúť a podporujú ho, vrátane seba. A my rodičia, robme všetko preto, aby sme sa nachádzali iba vo vnútri bubliny nášho dieťata.  

Mimochodom, ako je na tom Vaše vnútorné dieťa?

1   Lewis, M., Sullivan, W.M., Stanger, C., Weiss, M.: Self Development and Self-Conscious Emotions

2   Webb, J.T.,Gore, J.L., Amend, R.L., DeVries, A.R.: A Parent’s Guide to Gifted Children

3 Hewitt, P.L.,&Flett, G.L.: Perfectionism in the self and social contexts: Conceputalization, assessment, and association with psychopathology. Journal of Abnormal Psychology,

4 Neihart,M., Reis, S.M., Robinson, N.M., & Moon, S.M. :The social and emotional development of gifted children: What do we know?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?