Kedy cíti nadané dieťa dobro?

Autor: Katarína Sabolová | 1.3.2017 o 23:06 | (upravené 5.3.2017 o 11:02) Karma článku: 3,04 | Prečítané:  578x

My dospelí máme tendenciu vidieť svet detí ako šťastný a bezproblémový. Koniec koncov, deti nechodia do práce, nepotrebujú si prácu udržať, platiť účty či hypotéku. Tak čoho by sa mali obávať? Hocičoho!

Každé jedno dieťa má obavy a do určitej miery prežíva stres. Lekár, endokrinológ Hans Selye definuje stres ako nešpecifickú, poplachovú a obrannú reakciu, ktorou sa organizmus bráni narušeniu homeostázy ako základného predpokladu adaptácie na vonkajšie prostredie. Stres teda znamená "byť vystavený vonkajším silám alebo tlakom". Krehká bublina dieťaťa denne naráža na vonkajšie sily a tlaky. Zdrojom sú často požiadavky rodiny, priateľov, školy, ale veľakrát prichádzajú aj z vnútra dieťaťa,  ako výsledok nerovnováhy medzi jeho očakávaniami a schopnosťami. 

Ako rodičia, chceme vidieť naše deti uspieť a žiť vyrovnaný, spokojný život. Sme hrdí a tešíme sa spolu s dieťaťom, keď má klavírny recitál, reprezentuje školu a zúčastňuje sa olympiády, má vynikajúce výsledky v škole. Teší nás aj to, keď dieťa s ťažkosťami, ale predsa vyreže svoju prvú Halloweensku tekvicu a s výsledkom je spokojné.  Našu rodičovskú energiu často smerujeme k tomu, aby sa dieťa naučilo lyžovať, plávať, aby ovládalo cudzí jazyk a v neposlednom rade, aby plnilo očakávania rodiny. Ako ale naše dieťa vedieme k tomu, aby nadobudlo zručnosť zvládať všetky tieto stresové situácie? Je naša rodičovská láska dostatočnou zárukou?

Pre naše dieťa znamená stres to, čo si zaznačilo mimo svojej bubliny sebapoznania. Ak je táto časť u dieťaťa prázdna, môže to znamenať, že si ho potrebuje uvedomiť. Pomôžme mu v tom. Ak prežíva naše dieťa chvíľu nepohody, vráťme sa spoločným rozhovorom k tejto chvíli a nasmerujme pozornosť na vonkajšiu stranu bubliny. Je príčina danej nepohody už na papieri? Ak nie, pomôžme mu sformulovať nový zdroj. Nájsť a uvedomiť si zdroje, spúšťače stresu je prvým krokom k jeho zvládnutiu . Môjmu dieťaťu vedľa bubliny po nedávnom rozhovore pribudlo: "keď robím to, čo je nesprávne a viem o tom".

Sebapoznanie a zvládanie stresu sú podľa autorov knihy "A Parent`s Guide to Gifted Children" dva komponenty z troch, ktoré určujú, či dieťa povedie úspešný a spokojný život. Toto tvrdenie je podložené aj dlhoročným, vyše 50ročným výskumom psychiatra a profesora na Harvard Medical School, ktorý zdokumentoval na 824 ľuďoch od ich adolescencie po starobu, že spôsob, akým  jedinec zvláda stres, predpovedá, či svoj potenciál dosiahne alebo nie (1). Dieťa sa však so schopnosťou zvládať stres a riešiť problémy nerodí. "Aby bolo dieťa  schopné pracovať pod tlakom konštruktívne, potrebuje sa to naučiť rovnako, ako čokoľvek iné. Navyše nadané deti prežívajú iný druh stresu a prežívajú ho oveľa intenzívnejšie než ostatné deti. Myseľ nadaného dieťaťa môže byť pri vytváraní stresu pre dieťa jeho najväčším nepriateľom, ale takisto tá istá myseľ môže byť dieťaťu pri zvládaní stresu jeho najväčším spojencom" (2). 

Možno sa to zdá nemožné, ale aj pre deti existujú techniky a aktivity, ktoré im môžu pomôcť zvládať záťažové situácie. V rámci osvojovania si konkrétnych techník, má svoje pevné miesto aj relaxácia.Počas mojej praxe s deťmi, práve pri relaxačnej hre na otázku: "Čo teraz cítiš" , mi temperamentný 8 ročný chlapec z Karibiku menom Inuk odpovedal: „Goodness“ (Dobro). Vďaka, veľká vďaka, Inuk. Pre dieťa s intenzívnym prežívaním, rozmýšľaním a cítením je potreba upokojiť sa nevyhnutnosťou a cesta k dosiahnutiu stavu ticha a pokoja je často oveľa náročnejšia.

Pozorujme svoje dieťa, kedy cíti dobro. Ak to nevidíme, spýtajme sa ho a trpezlivo si počkajme na jeho odpoveď. Ak dieťa odpoveď nepozná, pomôžme mu ju nájsť... a umožnime mu chvíle dobra denne prežívať.  

Mimochodom, ako je na tom  Vaše vnútorné dieťa?

 

Zdroj:  

1 Valliant, G.E.: Aging well: Surprising guideposts to a happier life from the landmark Harvard study of adult development

2  Ph.D. Webb, J.T., M.Ed. Gore, J.L., Psy.D. Amend, R.L., M.S.E. DeVries, A.R.: A Parent’s Guide to Gifted Children

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?